Wełna owcza
WEŁNA PRANA
Włókna wełniane w procesie prania uwalniane są od tłuszczopotu i ciał obcych (oprócz chwytliwych zanieczyszczeń roślinnych), jednakże nadal zawierają określoną ilość tłuszczu.
W naszej ofercie znajdą Państwo wełnę praną z różnych ras owiec w naturalnych kolorach o grubości 21-40µm, w tym wełny MERYNOSOWE różnego pochodzenia.
WEŁNA ZGRZEBLONA (tzw. szarpanka)
W procesie zgrzeblenia włókno ulega rozluźnieniu i oczyszczeniu, a następnie przechodzi przez urządzenie rwące taśmę. W wyniku tej obróbki otrzymujemy oczyszczony półprodukt, gotowy do dalszego przerobu.
W ofercie posiadamy zgrzebliny w kolorach naturalnych o grubości:
- 22-23µm
- 25-30µm
- 30-35µm
WEŁNA W TAŚMIE (warkocz)
W procesie zgrzeblenia włókna zostają rozluźnione i oczyszczone, a następnie ułożone w postaci taśmy wełnianej (tworząc warkocz) o określonej gramaturze.
W ofercie warkocz naturalny ecru oraz naturalny melanż.
WEŁNA CZESANKOWA (czesanka)
Oferujemy Państwu czesankę w kolorach naturalnych z wełny merynosowej o grubości:
- 22-23µm
- 23-24µm
- 30µm
Jeżeli są Państwo zainteresowani czesanką o innej grubości, możemy ją dla Państwa przygotować!
IZOLACJE Z WEŁNY OWCZEJ
TERMOIZOLACJA ORAZ ZNACZNIE WIĘCEJ…
Wełna owcza jest przede wszystkim izolacją NATURALNĄ. Zapewnia właściwości izolacyjne, pochłania wilgoć z otoczenia, natomiast gdy powietrze w pomieszczeniu jest zbyt suche, ponownie ją uwalnia. Ponadto posiada doskonałe właściwości wygłuszania, oczyszczania powietrza i neutralizacji substancji szkodliwych.
Nasze produkty izolacyjne są impregnowane środkiem ogniochronnym i insektobójczym, co stanowi odporność na mole.
Oferujemy produkty izolacyjne w postaci:
- taśmy izolacyjnej (warkocza)
- mat izolacyjnych o różnych wymiarach oraz gramaturze
Maty termoizolacyjne nieimpregnowane
Wełna owcza ze względu na właściwości izolacyjne, znalazła zastosowanie nie tylko w budownictwie, ale również w produkcji opakowań termoizolacyjnych!
Takie opakowania są przyjazne dla środowiska, biodegradowalne i doskonale utrzymują temperaturę przez długi czas, co umożliwia transport produktów spożywczych oraz może być wykorzystane w branży farmaceutycznej.
Oferujemy maty izolacyjne nieimpregnowane o różnych wymiarach i gramaturze.
USŁUGI
Pranie Wełny
Pranie wełny jest to proces w wyniku, którego usuwany jest tłuszczopot oraz drobne zanieczyszczenia mineralne np. piasek. Włókna wełny, bezpośrednio po strzyżeniu owiec, zawierają znaczne ilości substancji towarzyszących, których usunięcie jest niezbędne w celu umożliwienia dalszego przerobu włókienniczego np. wytworzenia przędzy. Tymi naturalnymi zanieczyszczeniami wełny surowej, nazywanej również wełną potną, są:
- tłuszcz 2-25% (w stosunku do masy wełny surowej),
- sucha pozostałość potu owcy 2-12%,
- piasek 0-5%,
- brud 5-40%.
Wymienione zanieczyszczenia usuwane są w operacji prania zasadniczego włókien wełny. Operacja polega na obróbce włókien wełny kolejno w kilku (4 do 8) wanien pralnicy, pomiędzy którymi następuje przepływ kąpieli piorącej. Skuteczne usuwanie tłuszczopotu i brudu z wełny wymaga stosowania detergentów i środków piorących (mydła naturalnego i sody) oraz odpowiedniej temperatury prania w granicach 55-70oC i suszenia w temp. do 80oC. Substancje używane w praniu są biorozkładalne.
Zgrzeblenie
Zgrzeblenie operacja włókiennicza, podczas której włókna zostają rozluźnione, uformowane w runo, a następnie w taśmę, gdzie usunięte zostają zanieczyszczenia roślinne, bardzo krótkie włókna i pęczak. Proces ten przeprowadza się na zgrzeblarce.
Czesanie
Czesanie jest to dalsza paralelizacja równoległa włókien przez czesanie właściwe polegające na usunięciu zanieczyszczeń roślinnych i włókien krótkich. Produktem końcowym operacji czesania jest taśma czesanka oraz jej wyczesy.
Barwienie
Wyroby z włókien wełny, na różnych etapach przerobu tego surowca, barwione są praktycznie wyłącznie metodami okresowymi. Stosowane są następujące grupy barwników: kwasowe, kwasowo-chromowe, metalokompleksowe 1:1 i 1:2, reaktywne. Barwienie barwnikami kwasowymi przebiega w środowisku kwasowym, przy czym zakres kąpieli barwiarskiej jest znacznie zróżnicowany w zależności od typu barwnika kwasowego. Im niższe powinowactwo do włókna wełny wykazują cząsteczki barwnika, tym silniej kwasowe środowisko (niższe pH) należy stworzyć, aby osiągnąć odpowiednie warunki do sorpcji barwnika. Do tego celu stosowane są kwasy organiczne, mrówkowy i octowy, a także sole kwasotwórcze (np. siarczan amonowy). Uzyskanie równomiernych wybarwień wymaga dodawania do kąpieli barwiarskich tzw. środków wyrównujących, będących zazwyczaj anionowymi lub niejonowymi związkami powierzchniowo-czynnymi.